feed-image

Projekt V4: Basketbalový turnaj v Čechách

Prečítané: 114x

Druhá výmena žiakov - Hradec nad Svitavou, ČR, 25.-29.4.2019

Po vyše pol roku intenzívnych príprav nadišiel čas na druhú výmenu žiakov. Tá bola podľa harmonogramu naplánovaná na koniec apríla 2019 v Česku. Naši vybraní 7 žiaci (Samuel Havrila, Šimon Rapčák, Šimon Doša, Rastislav Doša, Miriam Švarcová, Miriam Janoščáková a Sofia Bittóová) sa pravidelne zúčastňovali tréningov basketbalu a pripravili si zaujímavú prezentáciu pre svojich kamarátov z ostatných krajín na tému: Kto je naša najväčšia športová hviezda.

Ráno 25.4.2019 pre nás prišiel objednaný mikrobus, ktorý nás bezpečne doviezol do cieľa. Cesta bola dlhá - 600 km, ale ubiehala nám rýchlo, keďže sme sa na palube autobusu zišli dobrá partia. Nechýbal kopec smiechu a veľa dobrej nálady. Podvečer sme dorazili na miesto, pred školou nás už čakala pani riaditeľka, Mgr. Eliška Hartmanová a jej kolegyne, Mgr. Milena Bauer a Mgr. Marcela Bartošová, ako aj českí žiaci, účastníci projektu. Spolu s nami prišli na hotel Otakar v Hámroch, 17 km od Hradca nad Svitavou. Hotel je situovaný v nádhernom prostredí, v prírode, ďaleko od civilizácie. Prvý dojem bol skvelý. Po večeri sme si zahrali stolný futbal a napriek únave z cesty sme vydržali v družnom rozhovore do polnoci.

V piatok ráno sme po raňajkách vyrazili smer Hradec nad Svitavou. V Spoločenskom dome na nás už čakal pán starosta, pán Kamil Pavliš. Oficiálne nás privítala pani riaditeľka základnej školy a potom mal pán starosta príhovor a poskytol nám základné informácie o obci. Veľkosťou je skoro ako naša Haniska, žije v nej 1700 obyvateľov v 550 domoch. Mali pre nás prichystané aj chutné občerstvenie. Náš pán starosta, Ing. Miloš Barcal, spolu s manželkou sa pridali v rámci projektu k nám a miestny pán starosta sa im venoval väčšinu dňa.

Potom sme boli pozvaní na prehliadku základnej školy, ktorá je krásne zrekonštruovaná, svetlá a vkusne upravená. Urobila na nás výborný dojem. V jedálni nám ponúkli typické české jedlo: knedlo, vepro, zelí a po krátkom oddychu na hoteli sme sa vybrali na cca 5 km túru na hrad Svojanov. Hoci sa mnohým po dobrom jedle nechcelo, vďaka skvelej nálade a postupnému zbližovaniu sa žiakov zo všetkých štyroch krajín, nám cesta ubehla rýchlo. Z hradu sme mali krásny výhľad na okolité dedinky a prírodu, prezreli sme si nádvorie, dostali sme sa do veže, strávili sme tam približne hodinu. Vyše 10 km neodradilo väčšinu žiakov (vrátane a predovšetkým našich) zahrať si pred večerou futbal na ihrisku pred hotelom. Po večeri sme tentokrát nevydržali do neskorých hodín :)

V sobotu ráno sme už o 8 hod. vyrazili objednaným autobusom do Moravského krasu, ktorý je najvýznamnejšou krasovou oblasťou v strednej Európe. Sprevádzal nás tam samotný vedúci chránenej krajinnej oblasti Moravský kras, pán Leoš Štefka. Veľmi sme ocenili jeho fundované a zaujímavé sprevádzanie. Prezreli sme si novopostavený Dom prírody Moravského krasu, ktorý je vybudovaný lákavo a interaktívne pre mladších i dospelých návštevníkov. Okrem toho nám umožnili si pozrieť legendu o Macoche a 3D kino o krásach tejto chránenej oblasti. Následne sme mali obed v reštaurácii Zámecký mlýn. Potom už nasledoval top program v podobe návštevy Punkevní jeskyne, kde sme obdivovali bohato zdobenú jaskyňu a plavili sa na loďkách. Svojou impozantnosťou nás ohromila očakávaná priepasť Macocha a jej hĺbka 138 m. Pán Štefka nám urobil zopár spoločných fotografií a lanovkou sme sa vyviezli nad priepasť a pozreli si ju z inej perspektívy.

V odpoludňajších hodinách sme dali priestor shoppingovaniu v obchodnom centre Olympia v Brne. Každý si prišiel na svoje - či fanúšik nákupov, fast foodu, alebo dobrej kávy :). Približne hodinová cesta domov bola možnosťou "dobitia si bateriek" pre väčšinu žiakov a tak sme večer opäť vládali hrať stolný futbal, šípky a počúvať hudbu pri príjemných rozhovoroch.

Nedeľa bola najmä pre žiakov už netrpezlivo očakávaná, keďže sa konal medzinárodný priateľský zápas v basketbale. Čo pán učiteľ Varga s našimi žiakmi natrénoval, sme už my (Mgr. Janka Franko a Mgr. Janka Ladomirjaková) už len "doťukli" dodaním odvahy a cenných rád :). Po vybojovaných zápasoch nad všetkými družstvami sme zvíťazili a okrem svelého športového zážitku sme si domov viezli poctivo odmakané zlato. Medaily, pohár a diplom našich malých-veľkých športovcov veľmi potešili. A zaslúžene - všetci odviedli skvelú prácu na svojom mieste, hrali tímovo a navyše fair-play. Česká sviečková ulahodila väčšine a po obede sme mali možnosť pozrieť si basketbalový zápas hráčov extraligy vo Svitavách. To bol skvelý zážitok! Po približne pol hodinke v hale sme šli ešte na prechádzku do Vodárenského lesa, prezreli sme si nádherne upravené cyklotrasy, ihriská a športové štadióny 18-tisícového mesta a deň ukončili rozlúčkou s kamarátmi.

V pondelok po raňajkách nadišiel čas na lúčenie, žiaci si vzájomne dali malé darčeky a sladkosti a vyrazili sme na dlhú cestu domov, mierne unavení, ale šťastní, že sa nestal žiaden úraz a nabití zážitkami a pozitívnymi emóciami.

Celé stretnutie bolo zorganizované na vysokej úrovni, hostitelia boli ústretoví, nápomocní a úžasne milí a sme veľmi radi, že vďaka športu sa stretli žiaci z V4, vzájomne sa obohatili a zažili niekoľko krásnych dní, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Veľká vďaka, Eliška, Mili, Marcelka a celý tím. Cítili sme sa u vás skvelo!  

V športovej hal...
V športovej hale V športovej hale
Bola zábava
Bola zábava Bola zábava
Rozcvička
Rozcvička Rozcvička
Všetci zúčastne...
Všetci zúčastnení Všetci zúčastnení
Komentáre

Musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať pre vloženie komentára.

Neprehliadnite

Konzultačný servis - posledný štvrtok v mesiaci

18.10. Milión detí sa modlí ruženec

29.10. Halloweenská párty a Bláznivo-odvážny deň

Krúžková činnosť od 1.októbra 2019
PRojekt INkluzívnej EDukácie. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Operačný program vzdelávanie

Anketa

Nová stránka

Ako sa Vám páči nová stránka školy?

2
Chválitebná (2)
(0)
3
Dobrá (3)
(0)
0
Dostatočná (4)
(0)
0
Nedostatočná (5)
(0)
1
Výborná (1)
(0)
» Prejdite na anketu »
Nemáte povolenie hlasovať! Prihláste sa alebo si vytvorte konto.
Copyright © 2012 - 2019 ZŠ Haniska and design by za.jo.net