Projekt V4 pokračuje

Prečítané: 123x

Projekt V4 „Šport je jazyk, ktorý zdieľa mládež vo V4“

Naša škola sa v školskom roku 2016/2017 zúčastnila v medzinárodnom projekte, ktorý dotoval Vyšehradský fond s názvom Hudba nepozná hranice. Vďaka veľkému úspechu medzi žiakmi aj učiteľmi skrsla myšlienka, aby sme pripravili „voľné pokračovanie“ tohto projektu, tie isté školy, len s inou témou. Základná škola v Haniske navrhla, že šport je téma, ktorá mládež oslovuje a zároveň spája a preto po komunikácii s partnerskými školami pripravila projekt. Podstatou projektu je, že žiaci z predchádzajúceho projektu a zároveň noví žiaci budú reprezentovať svoje školy v zahraničí a to v rôznych športoch. Naša škola bude hostiť 30 ľudí (7 žiakov z každej krajiny plus 2 sprievodné osoby) v dňoch 27.9.-1.10.2018. Máme pre nich pripravený pestrý program zameraný na šport, t.j. orientačný beh, výstup na Vyhliadkovú vežu pri Košiciach, prehliadku Košíc so sprievodcom, výlet do Vysokých Tatier spojený s túrou zo Štrbského plesa na Popradské pleso a napokon medzinárodné turnaje vo futbale, na ktoré budú srdečne pozvaní žiaci našej školy, rodičia, obyvatelia z Hanisky, Sokolian i Bočiara. Počas pobytu v ostatných krajinách si vybraní žiaci zmerajú sily aj v hádzanej v Maďarsku, v basketbale v Česku a vo volejbale v Poľsku. Do zahraničia tak vycestuje spolu 21 žiakov z našej školy plus 7 žiaci budú hostiť zahraničných žiakov v Haniske. Žiaci zažijú súťaženie, zábavu, spoznajú nových priateľov a ako komunikačný prostriedok sa bude používať v prevažnej miere angličtina. Projekt má trvanie 18 mesiacov a ZŠ Haniska je jeho koordinátorom.

Základné informácie o projekte

Projekt "Sport - the Language Young People in V4 Share" bol podaný 1. júna 2018 na schválenie. Pripravila ho naša základná škola, ktorá bude zároveň koordinátorom projektu. Projekt bude oficálne trvať od 20.9.2018 - 20.3.2020

17. augusta 2018 boli vyhlásené oficiálne výsledky a naplno sa rozbehla logistická príprava.

Tento projekt vznikol na podnet žiakov, ktorí sa zúčastnili V4 projektu "Music Knows No Borders", keďže mal veľký úspech. Vo výberovom konaní budú vybraní žiaci, ktorí boli súčasťou predchádzajúceho projektu (jedna z podmienok projektu) a noví žiaci, ktorí sú zdatní v športoch (futbal, basketbal, hádzaná, volejbal), ktorých anglický jazyk je aspoň na komunikačnej úrovni a ktorí sú disciplinovaní a ochotní reprezentovať našu základnú školu. V Haniske bude 7 žiakov hosťovať žiakov z Maďarska, Česka a Poľska, pričom do každej z týchto krajín vycestuje taktiež 7 žiakov. Celkovo sa do projektu takto zapojí 28  žiakov z našej základnej školy.

Už 27. septembra 2018 privítame u nás hostí, na ktorých čaká bohatý športový a kultúrny program. Projekt vyvrcholí vzájomnými futbalovými zápasmi v nedeľu poobede 30. septembra 2018, ktoré sa budú konať na multifunkčnom ihrisku. Týmto pozývame všetkých priaznivcov a fanúšikov tohto športu - žiakov našej školy, rodičov, obyvateľov Hanisky, Sokolian a Bočiara, každého, kto má chuť povzbudiť mladých športovcov. Ste srdečne pozvaní na toto výnimočné športové podujatie!

Prvá medzinárodná výmena žiakov Haniska, Slovensko 27.9.-1.10.2018

Od 27. septembra 2018 bola naplánovaná prvá mobilita zahraničných žiakov na Slovensku. Celý september sme zabezpečovali všetko nevyhnutné a potrebné: ubytovanie, stravu, dopravu a program pre našich hostí. Prišli v popoludňajších hodinách a všetci bez problémov našli ubytovanie na Kováčskej ulici v Košiciach, penzión Grand. Pomohli sme im s ubytovaním, žiaci sa bez väčších problémov pekne rozdelili do 4-lôžkových izieb. Nasledovalo privítanie účastníkov projektu Sport – the Language Young People in V4 Share pani riaditeľkou Mgr. Helenou Borufkovou. Keďže žiaci z Česka a Poľska mali za sebou dlhú cestu, večera bola rýchlo zjedená. Po večeri sme navrhli prechádzku večernou Hlavnou ulicou v meste, čo ich veľmi nadchlo. Aj učitelia aj žiaci boli centrom mesta nadšení a veľmi ocenili to, že sme ich ubytovali priamo v centre mesta.

Na piatok doobeda bol naplánovaný výjazd do Hanisky. Najprv si všetci prezreli našu základnú školu a naozaj sa im veľmi páčila. Ako je zariadená útulne, ako je vybavená a ako ich naši žiaci srdečne privítali. Potom sme sa presunuli na Obecný úrad, kde si pán starosta Ing. Miloš Barcal pripravil privítanie učiteľov a prípitok s nealko šampanským, mal pripravené reprezentačné tematické darčeky pre hostí a previedol nás obcou Haniska vo svojej prezentácii. Po návšteve na úrade sme sa vrátili do školy, kde sa žiaci nastúpili na úvodný športový ceremoniál, ktorý bol dojemne pripravený – vlajkonosiči, oheň, privítanie v krojoch soľou a chlebom, slávnostný športový sľub, ktorý zložil kapitán každého družstva vo svojom jazyku. Žiaci boli oboznámení s pravidlami orientačného behu a pripravili sa na preteky. Tie pripravil a zorganizoval na vysokej úrovni pán Ing. František Papuga, ktorému sme vďační za úžasný športový zážitok. Žiaci súťažili zo všetkých síl a prvých 5 najlepších časov sa družstvu zrátalo a ako víťaz pretekov vyšiel tím zo ZŠ Haniska. Zaslúžený obed v školskej jedálni padol vhod a hosťom veľmi chutilo. Za obedom pre nás prišiel objednaný autobus, ktorý nás zaviezol späť do penziónu v Košiciach, kde sa žiaci nachystali na komentované sprevádzanie po centre Košíc, ktoré si pre nás pripravil Mgr. Milan Kolcun. Pán starosta ukončil hodinovú prehliadku pozvaním do cukrárne a všetci sme si vychutnali prvú jesennú zmrzlinu. Keďže témou projektu je šport, ktorý deti V4 určite spája, pretože v nich vytvára aj zdravú súťaživosť aj nové priateľstvá, po večeri sme mali objednaný bowling. Všetky družstvá súťažili s nadšením, ale najviac sa predsa len darilo pánovi starostovi, ktorý tam vytvoril nový rekord a ako gentleman pozval všetkých žiakov na pizzu. Okrem krásnych športových dojmov nám v ten deň prialo aj počasie, keďže bol nádherne slnečno a teplo.

V sobotu sme sa síce zobudili do sychravého rána, ale keďže sme mali naplánovaný výlet v Tatrách, mali sme nádej, že tam počasie vyjde. A tak aj bolo. Na Štrbskom Plese bolo síce chladno, ale ideálne na miernu túru, ktorá viedla lesom na Popradské pleso. Všetci zahraniční hostia boli ohromení krásou našich Tatier. Vyše hodinová túra bola pre všetkých úplne pohodová, žiaci sa cestou fotili a užívali si nádherné výhľady na naše zasnežené vrchy. Počas obeda sme sa dokonca tešili pohľadom cez okno chaty na „Vianoce“, keďže na chvíľu sa strhla chumelica, aby vzápätí vyšlo krásne slnko. Cestu späť do Košíc sme si krátili piesňami, kvízmi, hádankami a žiaci nevyzerali byť vôbec zničení , preto sme po večeri ešte vybehli na prechádzku do Mestského parku.

Nedeľa bola vyvrcholením nášho športového súťaženia, keď boli na multifunkčnom ihrisku naplánované vzájomné medzinárodné zápasy v malom futbale. Obišli sa bez väčších zranení a víťazom sa stalo oprávnene naše družstvo v zložení: Gabriel Čardáš, Daniel Takáč, Radko Lacko, Veronika Liptáková, Simona Jochmannová a Viktória Kašková. Žiaci našej školy ako aj ich rodičia povzbudzovali všetky tímy, transparenty boli nachystané, atmosféra bola priateľská, pán učiteľ Varga bol spravodlivým rozhodcom a všetci si to užili. Na poobedie sme mali v pláne výlet na Vyhliadkovú vežu pri Košiciach a keďže počasie bolo slnečné a jasné, naskytol sa nám priam ukážkový pohľad na druhé najväčšie mesto Slovenska. Po večeri si žiaci spravili v hale penziónu diskotéku a spoločne si užívali ešte posledné chvíle.

V pondelok ráno po raňajkách prišlo lúčenie, smútok i slzy. Vytvorili sa krásne priateľstvá a zažili sa skvelé chvíle. Zahraniční učitelia vysoko ocenili bezchybnú organizáciu celého pobytu, výbornú atmosféru, priateľskú pohostinnosť a napokon aj krásy našej krajiny. A my, organizátori podujatia, sme boli spokojní a nadšení, že až na drobné zranenia vyplývajúce zo športu, celý pobyt u nás dopadol výborne, hostia sa šťastne vrátili domov a budú na čas strávený u nás ešte dlho spomínať.

Neprehliadnite

Zber čistých plastových vrchnáčikov od 12.novembra do konca decembra

Vianočná akadémia 9.12.2018 od 16.00 hodiny.
Zraz účinkujúcich v klube o 15.45 hod. 

PRojekt INkluzívnej EDukácie. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Operačný program vzdelávanie

Anketa

Nová stránka

Ako sa Vám páči nová stránka školy?

2
Chválitebná (2)
(0)
3
Dobrá (3)
(0)
0
Dostatočná (4)
(0)
0
Nedostatočná (5)
(0)
1
Výborná (1)
(0)
» Prejdite na anketu »
Nemáte povolenie hlasovať! Prihláste sa alebo si vytvorte konto.
Copyright © 2012 - 2018 ZŠ Haniska and design by za.jo.net